top of page
עורך דין נדלן במרכז

עורך דין נדל"ן ומקרקעין במרכז

משפט מסחרי

בתחום עסקאות המקרקעין, ישנה חשיבות רבה לביצוען של בדיקות מקדימות יסודיות של הנכס, ייצוג משפטי של הצד הרלוונטי (קנייה או מכירה) מול עורכי הדין של הצד האחר, ליווי מקצועי של עו"ד, והבנה נכונה של תחום המקרקעין ומיסוי מקרקעין.

רכישת דירה היא אחת ההחלטות המשמעותיות של משפחה בישראל. מתוך כלל מבצעי העסקאות (מוכרים או רוכשים), אחוז קטן מיומן וקונה דירות לשם השקעה, אך השוק ברובו מורכב ממשפחות שרכישת דירה היא החלטה כבדת משקל עבורן ובעלת ערך כלכלי משמעותי, בעוד שהן אינן בקיאות בדרך כלל ברזי התחום (שוק הנדל"ן, הנחיות המיסוי ועוד).

ההחלטה המשמעותית של ביצוע עסקת נדל"ן (רכישה/ מכירה) מחייבת נקיטת גישה זהירה ובטוחה בתהליך המורכב. אחד משחקני המפתח במסע הנ"ל הוא עורך הדין, לו תפקיד משמעותי וחשוב בביצוע  העסקה ובקיומה. מעבר לתפקיד המקצועי החשוב, יש לו משימה המחייבת מיומנות בין אישית גבוהה- לדעת ללוות  את הלקוחות שלו ולתת להם שקט נפשי וביטחון, במקביל לניהול מו"מ לא פשוט מול הצד השני ועורכי הדין המייצגים אותו.

מאמר זה, יעמיק במספר היבטים קריטיים של עסקאות מקרקעין, תוך שימת דגש על הצורך בבדיקות מקצועיות לפני ביצוע העסקה, ובייצוג משפטי על ידי עורך דין מקרקעין מנוסה בתחום, ומודעות להשלכות של מיסוי המקרקעין.

עורך דין מקרקעין במרכז- עו"ד שלמה כהן

עו"ד מקרקעין במרכז- בדיקות משפטיות ומיסוי טרם הרכישה/ מכירה

לפני ביצוע  עסקת מקרקעין וחתימת חוזה מחייב, ביצוע בדיקות מקיפות וקפדניות, הוא צעד מהותי שאין לדלג עליו. הבדיקות נועדו לגלות בעיות או ליקויים פוטנציאליים בעסקה או בנכס, והן מספקות לקונים מידע חיוני, ואף הכרחי.

 כדי להבטיח עסקת נדל"ן מיטבית, יש לקחת בחשבון מספר גורמים מכריעים.

 1. אימות מצב רישום הזכויות בנכס על שם המוכרים בלשכת רישום המקרקעין, ו/או ברשות מקרקעי ישראל ו/או בחברה המשכנת. חשוב מאוד לוודא כי הזכויות אכן רשומות על שם המוכרים וחיוני לדעת היכן רשומות הזכויות שכן יש לכך חשיבות באשר לאופן ביצוע העסקה. כמו כן, הבדיקה חיונית על מנת לוודא האם ישנן מגבלות מסוימות על זכויות המוכרים בנכס כגון עיקולים / שעבודים / הערות כלשהן וכיו"ב.

 2. בדיקת המצב התכנוני, ההיתרים והפיתוחים העתידיים הפוטנציאליים, המשפיעים על הנכס.

 3. בחינת קיומם של הליכים משפטיים נגד המוכר- אם יש.

 4. הבנה לגבי חובות המיסוי הן לקונים (מס רכישה) והן למוכרים (מס שבח, היטל השבחה).

 5. בדיקה לגבי חובות על הנכס, במידה וישנם.

עורך דין נדלן במרכז - תפקיד מרכזי

בעולם המורכב של עסקאות מקרקעין, מומחיותו של עורך דין מקרקעין חשובה לאין ערוך. עורך דין מוסמך המתמחה בדיני מקרקעין, יכול לתת  הכוונה מקצועית במיוחד כמו גם ייצוג משפטי מקצועי, לאורך תהליך הקנייה או המכירה, על מנת להבטיח שמירה על האינטרסים של לקוחותיו.

אחד מתחומי האחריות העיקריים של עורך דין מקרקעין, הוא לבצע בדיקות בעלות על הנכס. לוודא שאכן המוכרים הם הבעלים ולא רשומות כנגדם כל הערות או שעבודים. שלב זה הכרחי ומכריע, שכן נכס משועבד או חובות/ מגבלות על נכס קיים עלולות למנוע מהעסקה לצאת אל הפועל, או לכל הפחות לשנות את אופן ביצועה תוך התייחסות מתאימה למגבלות הקיימות והסדרת מנגנונים להסרתם. נסו לחשוב על מצב שהבדיקה לא מבוצעת כמו שצריך, ורק לאחר חתימה על הסכם רכישה אתם מגלים שהנכס שקניתם משועבד או שרובץ עליו עיקול... על מנת למנוע טעויות ותקלות עתידיות שעלולות לעלות כסף רב ולהיות כרוכות בתסבוכות משפטיות כאלה ואחרות, אין לוותר על שלב הבדיקה של עורך הדין.

תחום אחריות נוסף של עורך הדין הוא לבדוק את ההיבטים התכנוניים של הנכס הנרכש: האם קיים היתר בנייה לנכס? האם מתקיימים הליכים כלשהם בנוגע לעבירות בנייה בנכס וכו'. בתוך כך, עורך הדין יכול לספק תובנות, באשר לאפשרות לקבלת מימון לרכישת הנכס וכן לאופן ניהול התהליך המשפטי, באשר לניסוח החוזה בין הצדדים. בכך הוא מספק ללקוחותיו כלים לקבלת החלטות מושכלות, שמתאימות למטרותיהם. היעדר קיומו של היתר בנייה לנכס או קיומן של חריגות בנייה, עלול להשפיע בין היתר, על היכולת לקבל מימון לרכישתו.

סוג נוסף של בדיקות שעורך הדין מבצע הוא ביחס לקיומם של הליכים משפטיים נגד המוכרים שיש סיכון שישפיעו על מכירת הנכס כגון הליכי חדלות פירעון המתנהלים נגד המוכרים או מגבלות כלשהן שהוטלו במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

כאשר מתעוררות מחלוקות או מורכבויות במהלך עסקת מקרקעין, עורך דין בעל ידע וניסיון, יכול לייעץ ללקוחותיו כיצד לפעול, בין היתר על ידי מציאת מנגנונים יצירתיים ופתרונות משפטיים למורכבויות הקיימות.

עורך דין בעל ניסיון בתחום הנדל"ן, יכול לייעל את תהליך העסקה, ולצמצם סיכונים פוטנציאליים.

עורך דין נדלן במרכז- שיקולי מיסוי

תחום נוסף שבו עורך הדין מייעץ בו ללקוחותיו במסגרת ביצוע עסקת נדל"ן הוא התחום של מיסוי מקרקעין.

בכל עסקת מקרקעין יש חשיבות גדולה לבחינת היבט המיסוי, שיכולות להיות לו השלכות כספיות משמעותיות על קונים ומוכרים כאחד. הבנה של היבטי המס בעסקת מקרקעין ואופן חישובם חיונית ואף קריטית, כדי למנוע עלויות בלתי צפויות ו"הפתעות" יקרות,

הבדלים בין מס רכישה, מס שבח ומס מכירה על קצה המזלג:

מס רכישה:

 • מוטל על רוכש נכס מקרקעין בעת רכישתו.

 • מחושב כאחוז מסכום רכישת הנכס.

 • שיעור המס משתנה בהתאם למהות וסוג הנכס הנרכש (למשל דירת מגורים / נכס מסחרי / מגרש לבניה) וכן לנתונים שונים הקשורים ברוכש (למשל האם זו דירתו היחידה).

 • במקרה של  רכישת דירה יחידה יינתן פטור ממס רכישה עד לסכום מסוים משווי הדירה (נכון למועד כתיבת מאמר זה מדרגת המס הראשונה ברכישת דירת מגורים יחידה היא 1,978,745 ₪), ומעבר לסכום זה החיוב יתבצע לפי מדרגות קבועות מראש.

 • ניתן לקבל הקלות במס רכישה ברכישת דירת מגורים בתנאים מסוימים.

מס שבח:

 • מוטל על מוכר נכס מקרקעין בעת מכירתו.

 • מחושב ביחס להפרש שבין מחיר רכישת הנכס למחיר מכירתו.

 • שיעור המס נקבע לפי מדרגות מס הכנסה.

 • קיימים פטורים שונים במס שבח וכן והקלות מסוימות המאפשרות הפחתה משמעותית בסכום המס. למשל, פטור ממס שבח במכירת דירת מגורים יחידה מזכה, פטור במכירת דירת ירושה ועוד.

מס מכירה:

 • היה נהוג בעבר אך כיום אינו קיים בישראל.

 • בעבר היה מוטל על רווחים ממכירת נכסים, אך בוטל משיקולים שונים בשנת 2008, עם חלות רטרואקטיבית מתאריך הראשון באוגוסט של 2007.

הבטיחו את עסקאות הנדל"ן שלכם עם עו"ד שלמה כהן

עולם עסקאות הנדל"ן הוא רחב ומורכב ובעל היבטים רבים,  ולכן דורש ניסיון, מקצועית, יסודיות וחשיבה מקיפה על כלל המשתנים בעסקה: ביצוע בדיקות יסודיות, ייצוג משפטי הולם, והבנת היבטי המיסוי בעסקה.  

לעורך הדין יש תפקיד מפתח בביצוע העסקה ובקיומה. 

עו"ד שלמה כהן מביא עימו ניסיון רב  בייצוג בעסקאות מקרקעין והבנה בתחום דיני המקרקעין, ומציע ליווי וייצוג משפטי מותאם אישית לצרכיו הייחודיים של כל לקוח ועסקה.

בין אם אתם קונים, מוכרים או משקיעים בנדל"ן, עו"ד שלמה כהן יגן על האינטרסים שלכם, תוך הקפדה על עמידה בהוראות החוק והתקנות הרלוונטיות, והכל על מנת לאפשר לכם עסקה חלקה ומוצלחת.

משרד עו"ד שלמה כהן מומחה במשפט אזרחי ומסחרי מזה יותר מעשור.  המשרד מציע מגוון רחב של שירותים משפטיים בתחומי המשפט המסחרי, מקרקעין, צוואות וייפוי כוח מתמשך. המשרד, הממוקם במודיעין, מיסודו של עו"ד שלמה כהן, מעניק ליווי משפטי מקיף לעסקים וללקוחות פרטיים, לרבות עריכת הסכמים, ייצוג לקוחות בהליכים משפטיים, שירותי גביית חובות וטיפול בעסקאות מקרקעין.

עם רקע עשיר בתפקידי ייעוץ משפטי וניסיון במשפט אזרחי ומסחרי, עו"ד כהן וצוותו, מעניקים ליווי מקצועי בנושאים משפטיים שונים, תוך הקפדה על ייצוג יסודי וסיוע ללקוחותיהם. צרו איתנו קשר בטלפון 050-4204398, ונשמח לעזור גם לכם להגיע לעסקה בטוחה וטובה לכם.

bottom of page